Podstawową kwestią jest ustalenie czy te dochody stanowią dochody z opłat licencyjnych dotyczących udostępnianego oprogramowania lub z oprogramowania uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.
Czy w przypadku usług SaaS dochodzi do udzielenia użytkownikowi licencji?
Warto w pierwszej kolejności wskazać, co to SaaS i dlaczego kwestia ta wywołuje dyskusję. SaaS to “oprogramowanie jako usługa” (software as a service).
W tym modelu oprogramowanie nie jest instalowane u klienta, klient ma dostęp do oprogramowania poprzez chmurę. Za korzystanie z oprogramowania w takim modelu pobierana jest zwykle stała opłata.
Na gruncie prawa autorskiego powstają spory – jedni uważają, że przy udzielaniu dostępu do oprogramowania, które znajduje się chmurze, nie jest instalowane u klienta, dostawca udziela użytkownikowi licencji, inni twierdzą, że skoro korzystanie z oprogramowania SaaS nie wiąże się ze zwielokrotnieniem utworu to udzielenie licencji nie jest konieczne. Nie ma prawnych przeszkód, by w umowie o udostępnienie oprogramowania w modelu SaaS zamieścić wzmiankę o licencji, bądź też z niej zrezygnować.
W przypadku udzielenia licencji na rzecz użytkownika, otrzymane dochody z udostępnienia oprogramowania w modelu SaaS można zakwalifikować jako dochody uzyskane z opłat licencyjnych i co za tym idzie, skorzystać z ulgi IP Box.
Co w przypadku braku licencji na oprogramowanie SaaS?
Organy podatkowe w swoich interpretacjach stoją na stanowisku, że „dochody uzyskane ze świadczenia usług SaaS mogą zostać zakwalifikowane przez podatników jako dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi.” Tak więc, niezależnie od tego czy udostępnienie oprogramowania SaaS wiąże się z udzieleniem licencji, można do dochodów z tego tytułu stosować ulgę IP Box.

Radca prawny, Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie (2012), doradca podatkowy członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych (2004), absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998), studiów podyplomowych w dziedzinie prawa podatkowego w Szkole Głównej Handlowej (2000) oraz prawa nowoczesnych technologii na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (2016). Założycielka kancelarii Law&Technology.